Question Details

Answered: - Problem 3 Olympic Products Inc. manufactures and distributes



Problem 3

Olympic Products Inc. manufactures and distributes barbecue grills. The company normally sells 1,000 of these grills each month for a price of $140 each. The material cost for a grill is $44 and the direct labor is $22. The variable overhead cost is $13 per grill, and the fixed overhead cost is $30,000 per month. A contract manufacturer has approached the company and offered to supply the grills ready to sell for $85 each. The company management believes that if it accepts this offer, Olympic Products will be able to lease unused factory space for $10,000 per month.

Perform a make-versus-buy analysis.


Units

 

Outside Buy Price

 

Var mfg exp:

 

Dir Mat

 

Dir Lab

 

Var Mfg OH

 

Fixed Mfg OH

 

Rental Income

 

Total Cost

 


 

Make or Buy decision

 

Make

 

1,000

 


 

Buy

 

$85

 


 

$44

 

$22

 

$13

 


 

$44,000

 

$22,000

 

$13,000

 

$30,000...

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Oct 07, 2020

PRICE: $15

Solution~0002189826.zip (25.37 KB)

Buy this answer for only: $15

This attachment is locked

We have a ready expert answer for this paper which you can use for in-depth understanding, research editing or paraphrasing. You can buy it or order for a fresh, original and plagiarism-free copy (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Oct 07, 2020

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP/h4>

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • For editing and paraphrasing (check your institution's definition of plagiarism and recommended paraphrase).
This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

NEW ASSIGNMENT HELP?

Order New Solution. Quick Turnaround

Click on the button below in order to Order for a New, Original and High-Quality Essay Solutions. New orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

WE GUARANTEE, THAT YOUR PAPER WILL BE WRITTEN FROM SCRATCH AND WITHIN YOUR SET DEADLINE.

Order Now